Prefabrik ev  kelimesi prefabrik malzeme kullanılarak inşa edilen ev demek olduğu için prefabrik kelimesi üzerinde durmak gerekecektir. Prefabrik Türkçeye İngilizce dilinden geçmiş bir kelimedir ve ön üretimli olarak yapılmış ev anlamına gelir. Prefabrik yapı malzemeleri sağlamış oldukları bir çok avantajlı özellik sayesinde son zamanlarda diğer yapılara göre daha fazla tercih edilmektedirler. Prefabrik yapıların sağlamış oldukları avantajları iki kısımda incelemek mümkündür. Bu avantajlardan birincisi yapının yapım aşamasından itibaren sağladıkları avantajlardır, ikincisi ise yapının kullanılma aşamasındaki avantajlardır. Bir prefabrik ev monte de-monte edilebilme gibi bir özellik sunduğu için kolayca taşınabilmekte ve istenen yerde kurulumu yapılabilmektedir. Prefabrik yapıların imalat aşamasından itibaren sağlamış oldukları avantajlardan bazıları şunlardır ;

 

–          Prefabrik yapılar istenen ölçülerde yapılabilmektedir çünkü tamamen fabrikasyon ürünü olarak üretilmektedirler

–          Yapılarda kullanılacak duvar, kapı ve pencereler tamamen konuta uygun bir fabrikasyon üretimle üretilmektedir bu nedenle de imalatındaki işçilik maliyetleri düşmektedir.

–          Bir prefabrik ev modüler yapısı sayesinde aynı ölçülerdeki betonarme bir yapıya oranla daha kısa sürede yapılabilmektedir. Çünkü prefabrik yapının parçaları önceden hazırlanmaktadır bu şekilde yapım aşaması kısalmaktadır.

–          Prefabrik yapılar sadece ev yada ofis gibi yapılarda değil hastahane, okul, kamp yerleri ve çeşitli sosyal tesislerin yapımında da kullanılmaktadır.

–          Prefabrik yapının imalatı için kullanılan kalıp malzemeleri bir çok kez kullanılabilmektedir. Bu da işçilikten ve dolayısı ile malzemeden tasarruf demektir.

–          Prefabrik yapılarda kullanılan ana yapı malzemeleri ( duvar ve ara bölme yapıları gibi ) fabrikasyon ürünü oldukları için yüksek basınçlarda pres yapılarak hazırlanmaktadır. Bu nedenle de yapının bu malzemeleri çok az su tutar ve sonuç olarak kolayca çürümez yapının ömrü artar.

–          Yine aynı şekilde yüksek basınçla preslenen malzeme yanmaya karşı dayanıklı olur.

–          Prefabrik yapıların sağladıkları ikinci avantalı konu ise yapının kullanılma aşaması ile ilgilidir. Bu avantajlarda bazıları şunlardır ;

–          Prefabrik ev kolayca monte işlemleri nedeniyle yapım aşaması çok kısadır.

–          Kullanılan malzemeler fabrikasyon ürünü olduğu için oluşabilecek dekorasyon uyum sorunları yok denecek kadar azdır.

–          Bu yapılarda ısı ve ses yalıtımı sağlayabilme gibi özellikleri olan malzemeler kullanılmaktadır.

–          Kullanılan malzeme nedeniyle prefabrik yapılar deprem gibi doğal felaketlere daha dayanıklıdırlar.

–          Sadece belirli kalıp ölçülerine göre değil istenen her ölçüde yapılabilme gibi bir avantaj sunmaktadırlar.

–          Prefabrik ev normal betonarme ev gibi balkon, odalar ve banyo gibi yapılardan oluşur.

–          Prefabrik evler, ses ve ısı izolasyonu yüksek yangın ve depreme dayanıklılığı bakımından uluslararası standart biçimde proje-dizayn edilmiştir.

Kullanım alanları genellikle bağ evi, yayla evi, yazlık ev ,motel ve tatil köyleri için pratik ve ekonomik çözümdürler. Çok kısa sürede montaj imkanı ve uzun yıllar boyu kullanımlarda güvenle yaşamanızı ilke edinen firmamız sizler için aşağıdaki projeleri hayata geçirdik.Panel sistemlerinde çimento esaslı yonga levha kullanıyoruz.İç duvarda da  aynı şekilde çimento esaslı levha kullanımı duvar kalınlıkları ülkelerdeki iklim şartlarına ve bölge yapısına göre değişiyor. Bölgede ki  değerlere göre farklı yapı uygulamaları da ısı yalıtımı için söz konusu olmaktadır.

Pencereler PVC iç kapılar Amerikan kapı olarak üretim yapıyoruz. Çatıda kullanılan izolasyon malzemesi cam yünüdür ve diğer malzemeler olarak metal kiremit veya şıngıl ile çatı dizaynını tamamlıyoruz. Bu sayede su yalıtım özelliği bulunmuş oluyor. Türkiye birinci derece deprem bölgesi olması dolayısıyla prefabrik yapılar çok önem taşımaktadır. Bu prefabrik evler tamamiyle galvanizli sacdan C ve U kesitler ile tamamen kaynaksız olarak üretiliyor.Dolayısıyla civatalı üretim olduğundan ilerideki söküm takıma uygun ve uzun ömürlü oluyor.Yine prefabrik ev makasları da tamamiyle galvanizli sacdan üretiliyor. Zemin olarak normal binalardaki gibi ağır temel betonu gibi değil basit bir zemin betonu yeterli oluyor. Bu zemin betonun üzerine prefabrik ev kurabiliyor. A Prefabrik Yapı olarak prefabrik ev sistemlerinde 10 gün içersinde müşteriye teslim ediyoruz.

Nursay Prefabrik © Tüm Hakları Saklıdır.2021

Web Tasarım ErComWeb